koloběžka s duší závodníka


Doxtor

Koloběžka Doxtor je cíleně vyvíjena pro závodění se psy, tedy na rychlou jízdu v terénu. Postupem času začali moje koloběžky využívat větší i menší sportovci bez psů, kterým už jízda po asfaltce nestačila.  Rám je vyrobený z hliníku 7020 a pro zvýšení tuhosti rámu 2x vypálen v peci ( označení AL 7020 T6 ). Pečlivě jsem vymýšlel a testoval konstrukci tak, aby se v náročném terénu rám nekroutil. Většina koloběžek má svařovanou zadní stavbu i přední rámovou trubku. I když to na první pohled není vidět, pokud koloběžku v terénu využíváte na plno, v těchto místech se kroutí. V zatáčkách pak není stabilní a rám je náchylný k prasknutí. Naproti tomu je rám Doxtor svařený tak, aby tvořil jednotný nosník, nepřerušený svarem a zespodu vybavený výztuhami, které rám zpevňují a ještě ho chrání před poškození od kamenů. Tuhost rámu využívají i lidé trpící nadváhou.

Stupátko je tvořeno z laserem vypáleného tvrzeného hliníkového plechu. Jeho tvar zaručuje stabilitu nohy v tom nejnáročnějším terénu či sněhu. Prostorem mezi příčkami může propadat bláto, které střídáním nohou na stupátko event. nanášíte. 5 příček na stupátku navíc celý rám zpevňuje. Na první příčce najdete své výrobní číslo. Na spodní části stupátka jsou navařeny odolné výztuhy, které rám zpevňují a zabraňují poškození trubek od narážení do kamenů a ostatních terénních nerovností.

V přední části stupátka jsou rámové trubky ohnuté pod co nejmenším poloměrem. Vzniká tam o trošku více místa na nohu. Pro zvýšení tuhosti rámu jsem použil v přední části rámu třetí trubku, která je provařená s průběžnými trubkami a tvoří tak jednotný pevný celek. U menších rámů ( zadní kolo 20″ ) používám rozměr krku na polointegrované hlavové složení. U větších rámů ( zadní kolo 24″ )  je pro ještě vyšší tuhost použit tapered rozměr hlavového složení. Obě dvě trubky jsou na moje podklady z AutoCADu vyráběny CNC strojem.

Protože je v terénu výrazně vyšší pravděpodobnost pádu, je  bowden či hadička hydrauliky  zadní brzdy vedena v celé své délce vnitřkem trubky. Pokud spadne koloběžka na bok, není možné vedení poškodit. Většině ostatních koloběžek vybíhá vedení poněkud nešikovně a to je do terénu nevhodné.

Uchycení zadního kola je provedeno pomocí  výpalku z tvrzeného hliníkového 8mm silného plechu. Přesné zafrézování pro rychloupínák zabraňuje náhodnému vypadnutí kola při nedotažení rychloupínáku. Celé zavaření této patky není provedono tzv. “ na tupo“, či s ohyby, ale tzv. „zavětrováním“. Což výrazně zvyšuje stabilitu v zatáčkách. V patce i podkově je příprava na montáž zadního blatníku.

Díky použitému materiálu, geometrii a výztuhám bylo dosaženo velice pevné rámové konstrukce. Ve spojení s komponenty, které byly vybírány s důrazem na hmotnost a průjezd terénem, bylo dosaženo unikátních jízdních vlastností už v základním provedení.

Uchycení zadního kola je provedeno pomocí  výpalku z tvrzeného hliníkového 8mm silného plechu. Přesné zafrézování pro rychloupínák zabraňuje náhodnému vypadnutí kola při nedotažení osy kola. Celé zavaření této patky není provedono tzv. “ na tupo“, či s ohyby, ale tzv. „zavětrováním“. Což výrazně zvyšuje stabilitu v zatáčkách.

 


Koloběžka Doxtor je cíleně vyvíjena pro závodění se psy, tedy na rychlou jízdu v terénu.