Doxtor

Koloběžka Doxtor je cíleně vyráběná na jízdu se psy v terénu. Je vyrobena z hliníku 7020 a pro zvýšení tuhosti rámu 2x vypálena v peci. Pečlivě jsem vymýšlel  konstrukci tak, aby se v náročném terénu rám nekroutil. Většina koloběžek má svařovanou zadní stavbu i přední rámovou trubku. I když to na první pohled není vidět, pokud koloběžku v terénu využíváte na plno, v těchto místech se kroutí. V zatáčkách pak není stabilní a rám je náchylný k prasknutí. Naproti tomu je rám Doxtor svařený tak, aby tvořil jednotný nosník, nepřerušený svarem. To je nejvíc patrné při pohledu zezadu.

Stupátko je tvořeno z laserem vypáleného tvrzeného hliníkového plechu. Jeho tvar zaručuje stabilitu nohy na koloběžce. Prostorem mezi příčkami může propadat bláto, které střídáním nohou na stupátko event. nanášíte. 5 příček na stupátku navíc celý rám zpevňuje. Na první příčce najdete své výrobní číslo. Na spodní části stupátka jsou navařeny odolné výztuhy, které rám zpevňují a zabraňují poškození trubek od narážení do kamenů a ostatních terénních nerovností.

V přední části stupátka jsou rámové trubky ohnuté pod co nejmenším poloměrem. Vzniká tam o trošku více místa na nohu. Pro zvýšení tuhosti rámu jsem použil v přední části rámu třetí trubku, která je provařená s průběžnými trubkami a tvoří tak jednotný pevný celek. U menších rámů používám rozměr krku na polointegrované hlavové složení. U větších rámů je pro ještě vyšší tuhost použit tapered rozměr hl.složení. Obě dvě trubky jsou na moje podklady z AutoCADu vyráběny CNC strojem.

Protože je v terénu výrazně vyšší pravděpodobnost pádu, je  bowden či hadička hydrauliky  zadní brzdy vedena v celé své délce vnitřkem trubky. Pokud spadne koloběžka na bok, není možné vedení poškodit. Většině koloběžek vybíhá vedení vzadu z boku a to je do terénu nevhodné.

Uchycení zadního kola je provedeno pomocí  výpalku z tvrzeného hliníkového 8mm silného plechu. Přesné zafrézování pro rychloupínák zabraňuje náhodnému vypadnutí kola při nedotažení osy kola. Celé zavaření této patky není provedono tzv. “ na tupo“, či s ohyby, ale tzv. „zavětrováním“. Což výrazně zvyšuje stabilitu v zatáčkách.

Jakou koloběžku vybrat

Vyrábíme dva základní rámy. Malý – s koly 26″/20″ a velký  – s koly 29″/24″. Na obě dvě verze lze použít 27,5″ přední kolo. Pokud neupravím rám hned při výrobě na zakázku, je potřeba počítat s posunem přední části stupátka asi o 1cm. ( svou roli hrají i použité pláště a případná změna vidlice )

Abyste si vybrali správný typ koloběžky, je dobré si ujasnit několik základních věcí, potřeb. Obecně platí, že čím větší kola ( stejné jako u MTB ), tím rychleji musíte jet, aby se Vám vyplatila. Velká kola prostě lépe valí. Ovšem zase se hůře rozjíždí. Pokud tedy jezdíte rovnější polní cesty, méně zatáček, případně máte dva silnější a rychlejší psy, volte koloběžku F112 ( 29/24 ) nebo F122 ( 27,7/24 ). Tyto rámy jsou delší a mají větší stabilitu, kterou využijete ve vyšších rychlostech. Větší rámy ocení i vyšší postavy, které se na menší rámy hůře „skládají“.

Naproti tomu menší rám F443 ( V,D,D+) ocení jezdci menší postavy, s menšími psy, jezdící členitější terén. Tato koloběžka je hbitější a má rychlejší akceleraci.

————————————————————————————————————————————-

F443 ( 26/20 ) je lehká, hbitá koloběžka s pevným rámem. Její přednosti oceníte především v lehčím terénu se psem, psy i bez nich. Krásně drží v zatáčkách a jde krásně za nohou. Světlost stupátka je při použití MTB plášťů 6,5-7cm. Koloběžku lze bez úprav osadit silničními plášti. Její světlost je asi 4,5cm.

F122 ( 27,5 / 24 ) a F112 ( 29/24 ) jsou totožné rámy ( jen lehká korekce výšky stupátka v přední části ). Vyznačují se vysokou tuhostí, kterou ocení především závodníci či sportovci, kteří čekají „něco víc“. Jde o velmi tuhý rám, který Vás podrží nejen ve vysokých rychlostech, zatáčkách a terénních nerovnostech, ale díky své hmotnosti má i výbornou akceleraci. Světlost stupátka je při použití MTB plášťů 6,5-7cm. Koloběžku lze bez úprav osadit předním silničním pláštěm. Zadní MTB plášť má reálný průměr 507. Silniční pláště mají bohužel rozměry 520 a 540mm. Proto budete na silnici potřebovat  celé nové zadní kolo. Její světlost je pak asi 4,5cm.

  DOXTOR

MICHAL TOBIÁŠEK

koloběžka s duší závodníka